آموزش عکاسی:تکنیک های سرعت-پنینگ

آموزش عکاسی-تکنیک های سرعت-پنینگ

در میان مباحثی که در آموزش عکاسی وجود دارد، تکنیک های سرعت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در مقاله ای که پیش روی شما قرار گرفته، میخواهیم یکی از مهم ترین تکنیک های سرعت در عکاسی را به شما آموزش دهیم.

پنینگ تكنیكی قوی برای عكاسی اكشن است و اگر دقیق انجام شود سوژه اصلی شفاف و پیش زمینه تار خواهد بود. رمز كار ردگیری (تعقیب) سوژه است به هنگامی كه از مقابل شما عبور میكند و تداوم آن همچنانكه دكمه شاتر را فشرده اید تا حتی پس از آنكه عكس را می گیرید.
سرعت مهمترین جنبه یک عکس پن است.پیدا کردن سرعت شاتر مورد نیاز بستگی به سرعت سوژه دارد، و این دو باید باهم بالانس شوند. اگر سرعت شاتر زیاد باشد پس زمینه محو نخواهد شد، اگر سرعت شاتر کم باشد فوکوس روی سوژه دشوار میشود.
با تجربه درخواهید یافت که چه سرعتی برای چه سوژه ای مناسب است. اما به عنوان راهنمایی برای تازه کارها، یک دوچرخه با سرعتی معمولی به سرعت شاتری تقریبا بین 1/60 تا 1/250 نیاز دارد. سرعت شاتر کاملا وابسته به سرعت سوژه است. سوژه های سریعتر به سرعت شاتر بالاتر نیاز دارند. با تجربه یاد میگیرید که این سرعت را سریعا با ارزیابی موقعیت تخمین بزنید. تا آن موقع، عکسهای آزمایشی بهترین راهنمای شما خواهند بود. اصولا سرعت شاتر هاى متوسط مناسب اين تكنيك هستند(1/60 تا 1/250).

براى گرفتن يك عكس پنينگ موفق نكات زير را حتما رعايت نماييد:

١-ثبات گر تصویر
(Image stabilization (canon
(Vibration reduction (nikon
(لرزش گير لنز):
حتما لرزش گير لنز فعال باشد.
خیلی از لنز ها حالت دستی یا اتوماتیک تشخیص حالت پنینگ را دارا هستند. تکنولوژی ثبات تصویر نوعی از لرزش گیری را در جهت مخالف حرکت شما اعمال می کند.
تصوير زير
IS (canon) Image stabilization
VR (nikon) Vibration reduction

تنظیم استابلایزر لنز برای گرفتن عکس پنینگ در دوربین های کنون (Canon) و نیکون (Nikon)

٢-روش تعيين فوكوس اتوماتيك مناسب براى سوژه هاى متحرك :

يا از قبل روى قسمتى كه امكان عبور سوژه هست فوکوس كنيد يا از حالت فكوس متوالى استفاده نماييد:
‏Ai servo)canon)
‏AF-C)nikon)
تصاوير زير


توضيحات تنظيمات هم در canon و هم در nikon ذكر شده ، حتما به عكس ها دقت كنيد

٣-حالت عكاسى متوالى

ترفند عکاسی دیگر این است که دوربین را روی حالت عکاسی متوالی (Continuous) قرار داده تا عکس های بیشتری بگیرید و حداقل شانس این را داشته باشید که یکی از آن ها شارپ و واضح شوند.
سرعت شاتر دوربینتان را متناسب با سرعت سوژه تنظیم کنید، کمی با فوکوس تکی یا پیوسته یا دستی تجربه
کسب کنید و این تکنیک را تمرین کنید.
تصاوير زير:


بهترين تركيب بندى در عكس هاى پنينگ:

تركيب بندى
اگر بخواهیم کلی بگوییم، بهترین عکاسی پنینگ معمولا فضای جلوی سوژه را نشان میدهند تا فضای پشت سرش را. دیدن مسیر پیش رو به جای مسیر طی شده معمولا ترکیب بندی چشم نوازتر و لذت بخش تری است. مثل اینکه دیدن صورت کسی که به شما نزدیک میشود لذت بخشتر از دیدن پشت سر کسی است که از شما دور میشود. این بدین معنی است که سوژه ای که از چپ به راست میرود باید در سمت چپ تصویر باشد و وقتی از راست به چپ میرود باید سمت راست قاب باشد. دستیابی به این ترکیب بندی اندکی دشوار است و شما باید سریعتر واکنش نشان دهید اما به زحمتش میارزد. همچنین کراپ کردن میتواند در مورد عکسهایی که سوژه
درست در وسط قاب است کمک کننده باشد.
بهاره فلاحى
مدرس عکاسی
كارشناس عكاسى
كارشناس ارشد گرافيك

چند عکس از هنرجویان موسسه دیدخلاق با تکنیک پنینگ

عکس پنینگ
عکس پنینگ

 

دیدخلاق مجری دوره جامع عکاسی و بهترین آموزشگاه عکاسی در تهران دارای مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور

جامع ترین دوره های آموزش عکاسی سراسر کشور و فراتر از تمام سطوح آموزشی موجود در کشور و دنیا اعم از دانشگاه ها و آکادمی ها

معتبرترین مدرک در کل کشور و قابل ارائه در دنیا جهت اخذ پروانه کسب و کار (جواز آتلیه)

تنها مدرک معتبر حقیقی جهت مهاجرت (بین المللی)

متد تدریس انحصاری و با روشی کاملا آکادمیک بدون نیاز به هیچگونه پیش زمینه برای هنرجویان (متد آموزشی ما هیچ ارتباطی با فنی و حرفه ای بودن آموزشگاه ندارد و توسط هیچ شخص یا در هیچ آموزشگاهی اجرا نمی شود،

کاملا انحصاری میباشد و فقط توسط استاد خانم بهاره فلاحی در آموزشگاه دیدخلاق ارائه می گردد)

‏‎‏‎برای مشاهده ی سابقه ی فعالیت حقیقی و کسب اطلاعات بیشتر به صفحه ی اینستاگرام آموزشگاه عکاسی دیدخلاق مراجعه نمایید.
‏‎‏‎

هایلایت های موجود در پیج گویای سابقه ی فعالیت، اعتبار، سال ها تجربه و مهارت ما در آموزش عکاسی به صورت حرفه ای و همچنین پاسخ بسیاری از سوالات شما عزیزان می باشد.

این حد از فعالیت حرفه ای در زمینه آموزش دوره جامع عکاسی که حقیقی، قابل اثبات و استناد باشد در پیج اینستاگرام و سایت هیچ مجموعه آموزشی موجود نمی باشد! (گالری آکادمی)

آموزشگاه فنی و حرفه ای دیدخلاق بهترین آموزشگاه عکاسی و معتبرترین برند آموزش عکاسی در تهران می باشد. هنرجویان ما پس از اتمام دوره عکاسی و دریافت مدرک فنی و حرفه ای می توانند ژانر دلخواه خود را برای اشتغال و فعالیت انتخاب نمایند و در راه موفقیت قدم بگذارند.

هنرجویان ما در زمان گذراندن دوره و پس از آن به صورت دائمی به خدمات مشاوره در هر زمینه ای از قبیل خرید تجهیزات عکاسی و اطلاعات لازم برای راه اندازی آتلیه عکاسی، کسب و کار و … بهره مند خواهند بود.

آموزشگاه دیدخلاق با افتخار دارای بالاترین آمار هنرجویان موفق و فعال در زمینه ی عکاسی در کشور می باشد.

ثبت نام غیر حضوری تلگرام: 09197114775
‏‎‏‎‏‎‏‎هماهنگى و واحد ثبت نام: 02144894511
‏‎‏‎‏‎‏‎ساعت کاری آکادمی همه روزه غير از تعطیلات از ساعت ۱۱ الى ۱۹

لطفا برای ثبت نام حضوری حتما از قبل اعلام بفرمایید و با هماهنگی تشریف بیارید. ساعت تماس و هماهنگی ۱۱ الی ۱۷